Baner

4.2.1 Dodatkowe

Jeśli naciśniemy na przycisk Dodatkowe <F12> w ewidencji towarów pokaże się nam okienko:

Możemy tu wyeksportować dane listy towarów do pliku typu csv. Plik ten może być odczytany przez programy Excell, OpenOffice czy LibreOffice a także wykorzystany do innych celów.  Przy czym możemy posłużyć się tu dwoma sposobami tego eksportu. Albo skorzystać z gotowej listy z możliwością drobnej modyfikacji lub poprzez zaznaczenie Wybierz opcję definiowalną. 

Jeśli wybierzemy pierwszą opcję to możemy zawęzić eksport do grupy towarowej (działa to także dla wersji definiowalnej) Możemy także dołączyć do tego eksportu cenę z wybranego cennika lub dodać wszystkie ceny. Możemy też zmienić nazwy stawek vat w pliku csv do takich jakie by nam odpowiadały. Jeśli zaznaczona jest opcja Wybierz opcję definiowalną to po naciśnięciu na klawisz Wykonaj <F6> pojawi się am okienko wyboru formatu:

Możemy tu samodzielnie przygotowywać eksporty do plików csv zawierające różne dane i różną kolejność danych.

Przyciskiem Dodaj <F3> możemy dodać format eksportu do listy. Pokaże się nam wówczas okienko z zapytaniem o nazwę formatu - należy wybrać taką, która by się nam jednoznacznie kojarzyła z zawartością takiego pliku. A następnie pokaże się nam okienko, gdzie możemy wpisać definicję takiego eksportowanego pliku:

W pierwszej linii takiej definicji wpisać możemy nazwy kolumn jakie powinny się pokazać w pliku. Na przykład:

Nazwa towaru;Rodzaj;Symbol towaru;Ilość;Cena ostatniej dostawy;Cena detaliczna

Poszczególne pola powinny być rozdzielone takim samym separatorem jak będzie podany przy eksporcie do csv. Na ogół jest to znak średnika - ale programy mają różne znaki separatora - na ogół można je ustalić przed eksportem - w innym przypadku dane nie będą ładnie rozdzielane na kolumny.

Po pierwszej linii następują linie z nazwami definicji poszczególnych pól jakie będą występowały w pliku. Możemy użyć nazwa takich jak w podanym tu przykładzie. Przy czym

nazwa - jest nazwą towaru - jeśli chcielibyśmy użyć nazwy w jakimś zdefiniowanym przez nas języku zamiast nazwy w polskim wówczas musimy podać nazwa_angielski jeśli zdefiniowaliśmy język angielski i chcemy by w tym języku była eksportowana ta nazwa. Oczywiście nic nie stoi na przeszkodzie by były tam nazwy w różnych językach w jednym pliku. Tworzymy nazwę pola wówczas poprzez podanie nazwa_ i tu nazwa zdefiniowanego języka np : nazwa_włoski

r - jest typem produktu np T, U, K, OW, OO

symbol - jest symbolem towaru

ilosc - - jest ilością aktualnie dostępną na magazynie

cena_dostawy - podana jest tu ostatnia cena dostawy

cena_NazwaCennika - jest ceną z konkretnego cennika. Zamiast NazwaCennika należy podać nazwę cennika jaki chcemy wyeksportować.