Baner

14. Archiwizacja danych

Jest to bardzo ważne zagadnienie. Dlatego też poświęcamy temu osobny rozdział. Program jest bardzo stabilny, jeśli chodzi o dane i uszkodzenia zdarzają się rzadko tym niemniej jednak nie należy lekceważyć możliwości utraty danych wskutek np. awarii dysku. Dlatego ważne jest tworzenie kopii zapasowej danych programu zarówno dla wersji jednostanowiskowej jak i sieciowej. 

Dla wersji jednostanowiskowej sprawa jest banalna. Co określony czas należy skopiować cały katalog, gdzie zainstalowany jest program na dodatkowy osobny nośnik. Np na pendrive lub inny dysk. Warto tez wykonywać kopię danych 1 stycznia danego roku. Bo taką kopie możemy bez problemu uruchomić z danego nośnika i w razie potrzeby wykonać np wydruk remanentowy czy inne potrzebne nam wydruki. Dlatego gorąco polecam dosyć częste wykonywanie takich kopii. Kopia katalogu z programem zawiera całość także w przypadku awarii dysku wystarczy wgrać ją z powrotem na dysk i mamy już działający program z okresu, kiedy kopia była zrobiona. Warto też robić szereg kopii programu oznaczając katalogi, do których ją robimy odpowiednimi oznaczeniami - najlepiej datą wykonania. Zwiększa to nasze bezpieczeństwo, jeśli chodzi o nasze dane. 

Szczególnie istotne jest to, iż w trakcie kopiowania katalogu z programem nie może on być w tym czasie uruchomiony, gdyż zablokuje on nam kopiowanie niektórych plików i nie mamy pełnej kopii danych.

Inna prostą metodą jest kopiowanie do katalogów z dniem. Np na pendrive tworzymy sobie 7 katalogów na każdy dzień tygodnia. np g:\pn,  g:\wt, g:\sr, g:\cz, g:\pt, g:\so  i g:\nd,  następnie przygotowujemy sobie pliki typu bat. To są zwykłe pliki tekstowe w których będzie linijka z rozkazem tak by nie pisać rozkazu w pełnej formie za każdym razem. Zatem w pliku pn.bat powinna znaleźć się linia copy c:\mr_faktury_pro\*.*  g:\pn

Klikając na taki plik uruchamiany operację kopiowania całej zawartości katalogu c:\mr_fakury_pro do katalogu np g:\pn.  Dzięki temu mamy dane z każdego dnia tygodnia. Gdyby nastąpiło jakieś uszkodzenie danych zawsze możemy się cofnąć o jeden dzień.

W przypadku wersji sieciowej mamy dostępny specjalny mechanizm, który pozwoli nam na zrzut danych na danej końcówce dzięki czemu mamy większe bezpieczeństwo, bo raczej nie zdarzają się takie sytuacje by oba dyski jednocześnie uległy awarii. Ponadto zrzut danych może nastąpić w dowolnej chwili - nawet wtedy, kiedy pracują inne końcówki. Program sam zapewni spójność danych. 

Jeśli chcemy robić kopie zapasowe dla wersji sieciowej musimy przygotować plik tekstowy o nazwie zrzuty.def W tym pliku powinny się znaleźć nazwy katalogów, do których będzie wykonywany zrzut danych.  Np:

C:\ARCH\PN

C:\ARCH\WT

C:\ARCH\SR

C:\ARCH\CZ

C:\ARCH\PT

C:\ARCH\SO

C:\ARCH\ND

Plik ten powinien być umieszczony tam, gdzie znajduje się plik z programem mr_faktury_pro.exe Dane zrzucane są pozbawione indeksów dzięki czemu zabierają mniej miejsca.

Aby wykonać zrzut wystarczy wtedy wejść do menu Administracja -> Zrzut danych i tu wybieramy aktualny dzień tygodnia.