Program do fakturowania

Informacja o JPK (Jednolity Plik Kontrolny)

Od lipca 2016 został wprowadzany Jednolity Plik Kontrolny. Od stycznia 2017 obowiązuje także dla średnich i małych przedsiębiorstw. Mikrofirmy  obowiązuje od 1 stycznia 2018 roku.

Dla firm wiąże się to z obowiązkiem comiesięcznego wysyłania plików w formacie JPK do Urzędu Skarbowego szczegółowych danych finansowo-księgowych.  Dlatego też należy zwrócić uwagę czy nasz program księgowy posiada funkcję eksportu danych do formatu JPK. Bardziej szczegółową informację możemy znaleźć na http://www.finanse.mf.gov.pl/web/wp/pp/jpk 

Na stronie http://www.finanse.mf.gov.pl/web/wp/pp/jpk/aplikacje-do-pobrania znajdziemy linka do ściągnięcia aplikacji, która jest w stanie wysłać taki plik do US jeśli nasz program nie ma takiej funkcji.

Jeśli chodzi o program MR_FAKTURY_PRO - to zaimplementowano w nim wyrzut danych w formacie JPK_FA - jest to plik, który jest wysyłany do US na jego życzenie w przeciwieństwie do plików, które są eksportowane z programów księgowych a które muszą być wysyłane co miesiąc do US obligatoryjnie. Konieczność posiadania takiej funkcji w programie dla mikroprzedsiębiorców obowiązuje od sierpnia 2018.

Dużym ułatwieniem dla księgowych używających programów księgowych firmy Comarch oraz Insert są programy dodatkowe dla MR_FAKTURY_PRO, które pozwalają na wyrzut danych w z programu MR_FAKTURY_PRO do plików tekstowych które mogą być czytane przez programy wymienionych firm. Zachęcam do odwiedzenia strony https://www.faktury-ok.pl/index.php/eksport-insert oraz https://www.faktury-ok.pl/index.php/meksport-cdn gdzie można pobrać te programy a także zapoznać się z ich obsługą.

Dodatkowo do przesyłania danych do księgowości można często posłużyć się plikiem JPK_FA generowanym przez programy MR_FAKTURY_PRO oraz MR_FAKTURY_START.  MR_FAKTURY_PRO od wersji 3.07 posiada  możliwość eksportu do pliku JPK_VAT w celu przesyłania tych plików do księgowości (Nie będą one służyły do przesyłania ich do Urzędu Skarbowego gdyż nie jest możliwe wygenerowanie pełnego pliku JPK_VAT z programu fakturującego) W obecnej chwili eksport obejmuje faktury sprzedaży oprócz faktur wewnątrzwspólnotowych i faktury VAT marża a także faktury VAT RR. 

Program MR_KSIEGA posiada obecnie obsługę plików JPK_VAT(3) która obowiązuje od 1.01.2018. Klient JPK 2.0 (wersja 1.0.3.1) już obsługuje formatu JPK_VAT(3) i poprawnie weryfikuje pliki generowane przez MR_KSIEGA.

Program MR_FAKTURY oraz MR_FAKTURY_START mają już obsługę plików JPK_FA(3). Od wersji 3.15 program MR_FAKTURY_PRO posiada obsługę pliku JPK_VAT7M i JPK_VAT7K - obejmuje on wersję ewidencyjną bez faktur wewnątrzwspólnotowych.