Czym charakteryzują się programy do fakturowania dla małych przedsiębiorstw?

Od 2018 roku nie tylko duże przedsiębiorstwa, ale również mikrofirmy mają obowiązek generowania JPK, czyli Jednolitego Pliku Kontrolnego. Dokument ten co miesiąc musi trafiać do Urzędu Skarbowego i stanowi podsumowanie danych finansowo-ksiągowych prowadzonej działalności gospodarczej. Jego generowanie i kontrolowanie wydatków i przychodów niewielkiej firmy z pewnością ułatwi dobry program do fakturowania.

Program do fakturowania nie musi być drogi

Dla wielu osób, zastanawiających się jaki program do fakturowania dla małej firmy będzie odpowiedni, zaopatrzenie przedsiębiorstwa w dobre oprogramowanie kojarzy się z bardzo dużym kosztem. Nie jest to jednak prawda – na rynku jest wiele ciekawych ofert skierowanych do małych i mikrofirm, pozwalających na sprawne prowadzenie księgowości. Już za niewielką opłatą można zakupić profesjonalne oprogramowanie, które w znaczny sposób ułatwi kierowanie działalnością gospodarczą. Jedynym limitem, z którym można spotkać się w takich aplikacjach, jest ograniczona ilość wystawionych w miesiącu faktur. Może być ich 500 bądź inna, określona liczba. Warto na to zwrócić uwagę podczas wybierania systemu wspomagającego działania księgowe.

Podstawowe funkcje i jednoosobowa obsługa

mężczyzna przy komputerze

Niższa cena wcale nie oznacza, że korzystanie z oprogramowania jest niewygodne czy nieopłacalne. Dobry program dostarcza bowiem wszelkich niezbędnych funkcji, które są wystarczające do wygodnego prowadzenia księgowości. Z ich pomocą można nie tylko wystawiać faktury, ale także paragony, faktury proforma czy inne dokumenty. Dodatkowo osoba odpowiedzialna za rozliczenia może przez system wprowadzać korekty materiałów, wystawiać zamówienia oraz prowadzić ewidencję księgową. Nie są to jednak jedyne możliwości. Już inwestując niewielkie środki przedsiębiorstwo może uzyskać dostęp do funkcji, które pozwalają między innymi na stałą kontrolę płatności, formatowanie ręczne wygenerowanych dokumentów oraz ich numerowanie. Każda z tych możliwości przyczynia się do ułatwienia pracy i w znacznym stopniu usprawnia współpracę przedsiębiorstwa z otoczeniem.

W niewielkich firmach podobnie jak w wielkich przedsiębiorstwach, prowadzenie klarownej księgowości jest niezwykle istotne. Dysponowanie odpowiedniej jakości systemem w znaczny sposób wpływa na sprawność i rzetelność prowadzonych działań. Pozwala także na minimalizację ryzyka popełnienia błędów. Jest to bardzo istotne z punktu widzenia przedsiębiorcy, który ma obowiązek prowadzenia księgowości zgodnie z obowiązującymi aktami prawnymi.