Program do fakturowania

Jak dodać obsługę odwrotnego obciążenia VAT

W związku ze zmianami przepisów coraz więcej użytkowników potrzebuje używać faktur z tzw. odwrotnym obciążeniem VAT-em Ostatnio dodano kategorię usług gdzie podwykonawca usług budowlanych musi wystawiać takie faktury. Sprawa jest dosyć prosta Musimy wejść do menu Administracja -> Stawki VAT i tam możemy dodać stawkę '-' którą należy ustawić w przypadku odwrócone VAT-u. Program posiada mechanizm automatu - który jest wygodny przy sprzedaży metali czy złomu. Wystarczy na danym towarze co jest opisane tutaj zaznaczyć opcję  Metale - stawka VAT '-' dla firm "Odwrotne obciążenie" i program będzie automatycznie ustawiał stawkę VAT z '-' dla firm oraz stawkę podstawową jaka jest ustawiona dla danego towaru dla osób fizycznych bądź firm nie będących podatnikiem VAT. Dodanie tej stawki jest proste w okienku na dole wstawiamy kreskę '-' (myślnik) i naciskamy na przycisk oznaczony Dodaj <F3>. Ta metoda może być jednak niezbyt wygodna dla firm budowlanych, które daną usługę wystawiają z obciążeniem odwrotnym lub standardowym VAT-em w zależności czy są podwykonawcą czy wykonawcą danej usługi i tu najlepiej włączyć sobie mechanizm, który umożliwia zmianę stawki VAT w trakcie sprzedaży Można to zrobić wchodząc do menu Administracja -> Użytkownicy i tu poprawiamy dane danego użytkownika i w zakładce Sprzedaz_dod mamy opcję Możliwość zmiany stawki VAT przy sprzedaży - zaznaczamy tę opcję i już będziemy goli tam gdzie wpisujemy ilość i cenę usługi czy towaru zmienić także stawkę VAT w jakiej sprzedajemy dany produkt.

Na fakturze w przypadku pojawienia się stawki VAT '-' pojawi się oczywiście odpowiedni napis "Obciążenie odwrotne"  w przypadku gdyby tylko niektóre pozycje podlegały temu obciążeniu pojawią się numery tych linii pod tabelką z sprzedawanymi produktami.

Gdyby napis "Obciążenie odwrotne" nie pojawił się na fakturze to być może ten format faktury, używany obecnie w tej wersji jest już przestarzały. Program przy uaktualnianiu nie zmienia formatów wydruku na nowsze ze względu na możliwość zmian na zaprojektowanych przez użytkownika fakturach. Stąd należy ręcznie uaktualnić format faktury. Można to wykonać poprzez menu Administracja -> Ustaw wydruki i tu należy od razu nacisnąć na przycisk Przywróć oryginał  - program zapyta czy na pewno chcemy zamienić używany format na oryginalny i tu należy potwierdzić. Uwaga - jeśli na formacie zaprojektowanym znajdowało się logo czy inne znaki graficzne należy sobie je wcześniej zrzucić z zaprojektowanej wersji by później wrzucić z powrotem do wersji przywróconej.