Program do fakturowania

Jak dodać drugą firmę do obsługi na danym komputerze

 

Czasem jest taka konieczność że chcemy obsługiwać dwie lub więcej firm na tym samym komputerze. Dla wersji jednostanowiskowej sprawa nie jest trudna. Wystarczy zainstalować w innej lokalizacji drugą wersję programu i po kłopocie. W trakcie instalacji należy jednak wyłączyć tworzenie odnośnika na pulpicie w przeciwnym wypadku nowo instalowany program przepisze nam odnośnik ze starej wersji na nową. Aby utworzyć odnośnik należy prawym przyciskiem myszy na pulpicie kliknąć w puste miejsce i następni z menu jakie się nam pokaże wybrać Nowy a następnie Skrót. Pokaże się nam tabelka gdzie możemy nacisnąć znowu na przycisk Przeglądaj tak by przeszukać dysk w poszukiwaniu lokalizacji naszej nowej kopii programu. Musimy znaleźć katalog do którego zainstalowaliśmy program i w tym katalogu plik mr_faktury_pro.exe. Po wybraniu tego pliku na pulpicie zostanie utworzony odnośnik do naszego programu w nowej lokalizacji - możemy mu nadać nazwę - np firmy, która będzie obsługiwana w tym programie. 

Należy pamiętać że zgodnie z licencją na danym komputerze możemy zainstalować sobie dowolną ilość programów - bo licencja jest na komputer. Dzięki temu możemy obsługiwać szereg firm.

Dla wersji sieciowej problem jest tylko trochę bardziej skomplikowany. Na serwerze musimy utworzyć nowy alias do danych jakie będziemy obsługiwali. Te dane można utworzyć za pomocą wersji jednostanowiskowej. Czyli po zainstalowaniu wersji jednostanowiskowej  np w katalogu c:\tmp kopiujemy katalog do c:\mr_faktury_server zmieniając mu nazwę na na przykład dane 2 lub skrót nazwy firmy, która będzie na tych danych obsługiwana- choć oczywiście może je skopiować do dowolnego miejsca na dysku byle nie na pulpit, program data czy program files.

Następnie uruchamiamy konsolę serwera klikając w beczułkę która pojawia się na dole obok zegara. Powinna się nam uruchomić przeglądarka i teraz możemy dodać do aliasów nasz katalog. Robimy to identycznie jak podczas instalacji programu. Nazwa aliasa jest dowolna - ale najlepiej jeśli coś nam mówi czyli może to być skrót nazwy obsługiwanej firmy. Po dodaniu aliasa i zatwierdzeniu zmian możemy przystąpić do instalowania końcówek. Możemy to zrobić najprościej kopiując starą zawartość, która standardowo jest w katalogu c:\mr_faktury_pro - do nowej lokalizacji. Oczywiście należy utworzyć odnośnik co już zostało opisane w przypadku wersji jednostanowiskowej a także poprawić zawartość pliku mr_faktury_pro.ini. Gdyby nie było widać rozszerzenia pliku należy wybrać ten o zdecydowanie mniejszej pojemności Można na niego kliknąć i powinien pojawić się edytor tekstowy. W nim dodajemy dwie linijki do programu 

[alias]

nazwa_aliasa

Dzięki tej linii program będzie wiedział do którego zestawu danych się odwoływać. I to w zasadzie wszystko. Oczywiście jeśli będziemy chcieli możemy dodać także trzecią i następną firmę postępując w podobny sposób jaki wcześniej opisano.