Program do fakturowania

Eksport stany

Program eksport stany służy do wyeksportowania automatycznego stanów towarowych na serwer. Jest to czasem istotne gdy obsługujemy sklep internetowy i chcemy mieć aktualne stany towarowe na sklepie internetowym. Program co określony czas generuje plik tekstowy w określonym formacie który w uzgodnieniu można zmienić na dowolnie inny. Strona musi przechwycić taki plik i uaktualnić swoje stany. 

Obecnie format przekazywania danych jest następujący:

<?xml version="1.0" encoding="UTF-8"?>
<Produkty>
<Produkt>
<Nr_katalogowy><![CDATA[T325]]></Nr_katalogowy>
<Ilosc_produktow>0.0000</Ilosc_produktow>
</Produkt>

......

</Produkty>

Tu numerem katalogowym jest symbol produktu. W programie możemy ustawić co jaki czas są wysyłane dane a także dane serwera FTP do którego będą wysyłane dane.

Jest to wersja programu przeznaczona dla wersji sieciowej. 

   

 

Program do swojego działania wymaga wgrania do katalogu danych dodatkowego pliku towar_stan.nx1 znajdującego się w pobranym archiwum. Dzięki niemu na serwer wysyłane są tylko różnice pomiędzy ostatnim przesyłem. Przycisk Zeruj służy do kasowania pamięci ostatnich zmian i po jego przyciśnięciu wysyłana jest kompletna baza.       

Plik jest w formacie zip. Należy go rozpakować i wgrać plik towar_stan.nx1 do katalogu dane (o ile tam już nie istnieje takowy) a do katalogu gdzie zainstalowana jest końcówka mr_faktury_pro wgrać plik eksport_stany.exe Aktualizacja programu wygląda identycznie.

 

 

 

 

 

 

Serwer dla drukarki fiskalnej

Dla wersji sieciowej został opracowany program, który umożliwia podłączenie jednego lub więcej programów MR_FAKTURY_PRO do jednej drukarki fiskalnej. Umożliwia to pracę dwóch lub więcej końcówek z MR_FAKTURY_PRO przyłączonych do jednej drukarki fiskalnej. Jest to wygodne rozwiązanie gdy obie końcówki są blisko siebie - a chcemy zaoszczędzić kosztów zakupu dodatkowej drukarki fiskalnej.  

 

Działanie takiego programu jest stosunkowo proste. Należy pamiętać że program musi być skopiowany do osobnego katalogu np. c:\mr_faktury_pro_fpn. Tamże należy także skopiować plik mr_faktury_pro.ini z katalogu gdzie znajduje się końcówka a także pliki z rozszerzeniem dll. 

Po uruchomieniu programu FiscalPrSvr.exe należy nacisnąć na przycisk Ustaw parametry. Dzięki niemu możemy ustawić posiadaną przez nas drukarkę fiskalną. Należy pamiętać że należy uruchamiać ten program przed uruchomieniem programu mr_faktury_pro. Także raport dobowy itd. będą wykonywane z tego programu a nie z programu mr_faktury_pro. 

W programie mr_faktury_pro należy wybrać w Administracja -> Kasa

Tu wybieramy zaznaczenie Drukarka fiskalna zdalna. Należy też podać numer IP komputera na którym znajduje się program FiscalPrSvr.exe - program ten w trakcie tego ustawienia musi być uruchomiony . 

 Wersja z 6.01.2021 przeznaczona dla wersji sieciowej 3.15 MR_FAKTURY_PRO

pobierz

Informacje o JPK_FA(2)

Od 1 lipca 2018 urzędy skarbowe mogą żądać od firm wydania im pliku JPK_FA. A od 1 lipca 2019 obowiązuje format JPK_FA(2). Wielu przedsiębiorców sądzi że skoro mają prowadzoną księgowość przez firmę zewnętrzną to ich ten obowiązek nie dotyczy. Niestety dotyczy - chyba że firma zewnętrzna wystawia w ich imieniu także faktury. Firmy rozliczające wysyłają co miesiąc plik JPK_VAT a to nie to samo co JPK_FA. JPK_VAT zawiera podsumowane wartości poszczególnych kwot stawek VAT. JPK_FA zawiera natomiast szczegółowe dane na temat wystawionych faktur i korekt. Są to między innymi nazwy towarów (usług) ilości i ceny  Dlatego nie nie należy zmieniać nazw towarów i usług na liście towarów - bo na fakturach pamiętane są tylko numery do listy towarów ( z wyjątkiem nazw jednorazowych gdzie pamiętana jest nazwa jednorazowa i odnośnik do nazwy głównej)  Firmy rozliczające o ile nie prowadzą też za nas fakturowania nie mają dostępu do tych danych. Stąd program fakturujący musi mieć możliwość wyrzutu danych do formatu JPK_FA(2) o ile nie chcemy zapłacić dosyć wysokiej kary. Wszystkie najnowsze wersje programów fakturujących tj mr_faktury_pro, mr_faktury_start i mr_faktury posiadają możliwość wyrzutu danych do JPK_FA(2). Jeśli jednak posiadamy program mr_faktury_pro w wersji starszej niż 3.11 to należy go koniecznie uaktualnić. Wyrzut danych z programu jest dostępny w menu głównym Eksport. Gdyby to menu nie było dostępne to należy sobie nadać uprawnienia w Administracja -> Użytkownicy i tu konkretny użytkownik ( na ogół admin) Należy nacisnąć tam na przycisk popraw i znaleźć zakładkę eksport i tu zaznaczyć Eksport JPK. Zapisać i będziemy mogli już eksportować dane do pliku JPK_FA(2). 

Termin na przygotowanie i przekazanie JPK_FA bez względu na formę przekazu to zaledwie trzy dni. W przypadku nie dostarczenia takiego pliku grozi kara około 2700 zł.  

Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) Można ściągnąć ze strony https://giodo.gov.pl/pl/569/9276
Ustawa wchodzi w życie w dniu 25.05.2017 roku. W związku z tą ustawą należy przedsięwziąć szereg kroków aby uchronić się przed skutkami jej nie przestrzegania. W tym przypadku chodzi głównie o ochronę danych osobowych osób fizycznych.
Jeśli chodzi o program MR_FAKTURY_PRO to w tym celu od wersji 3.09 zaczęto szyfrować bazę firm gdzie mogą być dane osobowe za pomocą indywidualnego hasła. Chodzi o to by w przypadku kradzieży bazy nie można było skorzystać z danych znajdujących się w programie. Jednak warunkiem jest oczywiście wdrożenie systemu haseł poprzez nadanie użytkownikowi admin hasła. To wymusi używanie haseł w całym programie. Hasła nie powinny być łatwe do odgadnięcia - najlepiej literowo-cyfrowe plus znaki specjalne. 
Zgodnie z RODO bowiem musimy powiadomić naszych użytkowników w przypadku podejrzenia o przejęcie danych osobowych przez osoby nieupoważnione. Dlatego też najlepszą metodą jest używanie haseł oraz szyfrowanie danych. Wówczas nie ma prostych metod na dostanie się do bazy danych osób i firm o ile hasło, które używamy jest odpowiednio skomplikowane.
Dodatkowo możemy zaszyfrować katalog z programem jeśli posiadamy system Windows w wersji PRO. Powinno się też wdrożyć używanie haseł w systemie Windows. W połączeniu z szyfrowaniem danych dysku w wersji Windows pro uniemożliwia to np w przypadku kradzieży komputera dostanie się do programu i używanie go w sposób nieuprawniony. Ta metoda uchroni nas także w przypadku używania innych baz - nie chroni nas jednak wówczas gdy nasz komputer podłączony jest do internetu i włamanie odbywa się za pomocą programów szpiegujących itp. Dlatego należy bardzo uważać co instalujemy na komputerze i nie instalować na nim programów, które nie mają związku z naszą działalnością.